PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103959}

Trzynastka

Thirteen
6,7 36 501
ocen
6,7 10 1 36501
5,9 7
ocen krytyków
Trzynastka
powrót do forum filmu Trzynastka

twórców ostro pogrzmociło

użytkownik usunięty

13-latki to jeszcze dzieci którym co dopiero okres dojrzewania się zaczyna a oni tu pieprzneli jakieś dorosłe dziewczyny i wmówili("mondrej" amerykańskiej publice że są to trzynastolatki).....opanujcie się, one mi wyglądają na 16 albo więcej lat i żadna telewizja nie wmówi mi że tak jest, bo nie jestem tak podatny na manipulacje tych wszystkich mediów, zresztą wątpie by któs był na tyle głupi by w to uwierzyć.

ocenił(a) film na 5

Niestety, ale w USA 13-latki są podatne na takie wpływy.
I takie problemy zaczynają się właśnie w tym wieku.
Trzeba też przypomnieć że to jest z film z 2003 roku i nie można porównywać do dzisiejszych pokemonów tych dziewczyn.

ocenił(a) film na 8
Shilon

nie bierz wszytskiego doslownie, tyut filmu jest osrto przerysowany, aby trafio to z wiekszym skutkiem do widzow.

osobiscie znam pewen trzynastki, ktore nie robia tego z pelna swiadomoscia rzecz jasna a po to aby przypodobac sie swoim chociazby starszym kolezankom... zalosne... film jest przasada na polskie realia... ja jest w Ameryca to ja nie wiem ale wiem jedno... w Polsce sie to zdarza w o wiele mniejszym stopniu co nie znacza ze takie "dziewczynki" nie istnieja byc moze nie sa tak wyuzdane i pewne siebie ale robia glupstwa ktore potem zaluja

Sorry bardzo ale jedna z aktorek miala niecale 15 lat a druga 14 niewiele odbiegaly od 13 poza tym ten film jest tak jakby pamięnikiem jednej z aktorek ale to taki mały nieistotny szczegół prawda?

ocenił(a) film na 7
wampire_girl

A wyobraź sobie że w tym wieku różnica roku lub dwóch (w tym przypadku 13,14 lub 13,15) jest OGROMNA. Tak jak z chłopakami gdy mają 14 wyglądają jak dzieci a po roku zmieniają się choćby co najmniej o 3 lata. Ale to prawda że w życiu te aktorki nie miały po 13 lat. I nie mówicie że zachód, Ameryka itd. bo Ja mieszkam w UK i niby tyle się mówi że taki duży procent nastolatek w ciąży to właśnie na wyspach ale uwierzcie że te dziewczyny w życiu (tak jak polki) w wieku 15 lat nie umawiałyby się z 20 paro latkiem bo tu wszyscy to uważają za pedofilstwo. A apropo galerianek to uważam że film przesadzony i to bardzo bo szczerze mówiąc też nie obracam się w hmm 'za ciekawym towarzystwie' ale nie spotkałam się jeszcze z sytuacją żeby jakaś dziewczyna która ma 13 lat szła się pieprzyć za telefon z 50 letnim gachem;/.

ocenił(a) film na 6

Może w tamtych latach byłoby nie do pomyślenia, że takie sytuacje mogą rzeczywiście zaistnieć w polskich realiach, ale zdarza się to co raz częściej. Osobiście WIDZĘ 13 latki, które się malują. Ba, sama się zaczęłam malować gdy miałam 13 lat, a było to kilka lat temu.
13 latki dzieci? Proszę, na wyciągnięcie ręki mamy dobre przykłady-gdy widzę dziewczyny, które przychodzą do 1 gimnazjum, wymalowane, (dwie mają nawet kolczyki w językach), które palą za szkołą. Ponadto, widzę je co weekend jak jeżdżą ze swoimi 18-letnimi kolegami, piją, strach pomyśleć co jeszcze robią.

Świat idzie do przodu, coraz szybciej dziewczyny chcą dojrzeć. Szkoda, że takim kosztem...

użytkownik usunięty
Here_s_Johnny

nie chodziło mi o to że one się nie narkotyzują,palą, czy piją niestety rzeczywistość jest taka że w wieku gimnzajalnym jesteś podatny na wpływy innych ludzi a coś takiego jak osobowość nie istnieje, jedyne co masz w głowie to autodestrukcja i "korzystanie z życia", przyjaciele czy rodzina schodzą na dalszy plan najważniejsze jest to żeby być na topie i zdobyć jak największą popularność, taka smutne prawda że nastolatki to debile jakich mało.
chodziło mi raczej o ich wygląd zewnętrzny, jak dla mnie to one w tym filmie za szybko dojrzały, wydawało mi się że to licealistki(conajmniej) a tu okazuje się że co dopiero podstawówke skończyły, tak i takie piersi im urosły, biodra się ukształtowały,twarz wydoroślała no nie rozmieszajcie mnie,nie wiem może w USA rzeczywiście już w wieku 4 lat się przechodzi miesiączke a mając 10 ma się za sobą ten pierwszy raz, ale to znaczy że ich naród jest jakiś chory, bo w polsce 13 latki to dziewczynki bawiące się w dorosłość a nie dorosłe kobiety.

ocenił(a) film na 9

A ten film nie jest o dorosłych kobietach... ;)

ocenił(a) film na 6
missrammstein

Niektóre dziewczyny mając po 13lat wyglądają na 16 i więcej. Zresztą wydaje mi się, że ta Eve była starsza od tej drugiej w filmie. Sama jestem trochę starsza i uwierzcie mi nie tylko Amerykę tak posrało. Nawet ostatnio wyszedł ten polski film "Galerianki" i choć w oby dwóch moim zdaniem postacie są zbyt przerysowane to w realnym życiu nastolatki również w wieku 13-14lat zaczynają malować się, pić, ubierać bardziej wyzywająco. Nawet nie chcę wiedzieć co będzie za pare pokoleń. Za pewne 8latki będą przychodzić pijane do domów.

ocenił(a) film na 9
uht184

Ja w 1 klasie gimnazjum (13/14 lat) zaczęłam się malować, co wcale nie spowodowało jakiegoś przewrotu w moim życiu. Przede wszystkim - makijaż a ostra "tapeta" to zupełnie co innego, i jeśli dziewczyna maluje się po to, żeby imponować innym, wyglądać na starszą itp. - wtedy zacznie to robić coraz bardziej krzykliwie; natomiast dziewczyna, która maluje się po to, by wyglądać lepiej, po prostu będzie bardziej zadbana i tyle :) Ważne, co się ma w głowie, a nie na głowie.

" taka smutne prawda że nastolatki to debile jakich mało. "
jestem debilem jakich mało ;))
smutne, że na wszystkich w 'tym wieku' patrzy się tak samo zapominając o tym, że mimo wszystko ludzie są różni.

ocenił(a) film na 7

Zgadzam się!
a co do wyglądu aktorek.
Ktoś napisał, że jedna aktorka miała 15 lat i "nie odbiegała wiekiem" może wiekiem nie, ale jak wiadomo 13 od 15 latki wyglądem różni się dość sporo.
Film powinien co najmniej mieć tytuł "15" dla mnie by był bardziej odpowiedni, dla mnie jednak obraz tej 13latki jest za bardzo "wydoroślały".

ocenił(a) film na 8

widzę, że tu sami wzięci socjologowie i psychologowie się wypowiadają. ponadto UK a USA to malutka różnica, ale jednak ;)
nie da się ukryć, że tak szybko dojrzewających dziewczyn, zarówno fizycznie jak i psychicznie, w Polsce jest mniej. do filmu typu "Trzynastka" pewnie trudniej byłoby u nas znaleźć obsadę.
sprawdźcie po 1 kto napisał scenariusz. po 2 przejrzyjcie sobie fotki zagranicznych młodych gwiazdek, chociażby Taylor Momsen.
ta, ani w Polsce ani zagranicą nie ma takich lasek. są tylko ułożone panienki z domów inteligentów, rodzice się nimi czynnie opiekują a ich problemy sprowadzają się do złamanego paznokcia. a, no i zapomniałabym- wszystkie tracimy dziewictwo po ślubie i nie tykamy alkoholu i papierosów do 18tki :)

ocenił(a) film na 8

a, zapomniałabym- przy filmach ze scenami seksu nie można brać 13latek, co by na to powiedzieli w opiece społecznej?!

ocenił(a) film na 7

zgadzam się z tą wypowiedzią,cały film jest generalnie w porządku,gdyby nie to,że dziewczyny w filmie mają niby te 13 lat,naprawdę wyglądają na więcej i twórcom filmu niestety coś się chyba pomyliło,takie zachowania w wieku 13 lat nie powinny w ogóle się pojawić,tak więc uważam to za małe przegięcie...

ocenił(a) film na 7
Sonika2006

No tak ale zauważyłem że mamusia jednej z tych dziewczyn tez lubiła zrobić sie na 15-tke, wiec co sie dziwić tym małolatom.

ocenił(a) film na 8
Sonika2006

nie powinny a nie dzieją się to ogromna różnica

ocenił(a) film na 9
Sonika2006

Bo przecież o to chodzi w tym filmie, gdyby pokazali 20 latki to nie byłoby nic strasznego, a prawda jest taka, że są, rzadko, ale są takie dziewczyny, zachowujące się w ten sposób w tym wieku.

użytkownik usunięty
Sonika2006

"takie zachowania w wieku 13 lat nie powinny w ogóle się pojawić"

Można się zdziwić. Takie 12-13-latki przeżywają okres buntu, a kiedy rodzina jest patologiczna, to popadają w złe towarzystwo. Uważam, że film bardzo trafny jeśli chodzi o dzisiejsze społeczeństwo, nie tylko to amerykańskie.

Wczoraj po 23 był ten film ale już dałam sobie na luz jeśli juz oglądałam ;]

te dziewczyny nie wyglądają nawet na 13 lat tylko na 16 ;)

nawet jeśli nie były to trzynastolatki, myślę że to nawet lepiej. Granie 'takich' scen przez tak młode dziewczyny ( w sumie jeszcze dziewczynki ) mogło by tylko źle wpłynąć na ich psychikę. Te 2,3 lata różnicy zmiana nie tylko wyglądu zewnętrznego!

ocenił(a) film na 5

"twórców ostro pogrzmociło
13-latki to jeszcze dzieci którym co dopiero okres dojrzewania się zaczyna a oni tu pieprzneli jakieś dorosłe dziewczyny i wmówili("mondrej" amerykańskiej publice że są to trzynastolatki).....opanujcie się, one mi wyglądają na 16 albo więcej lat i żadna telewizja nie wmówi mi że tak jest, bo nie jestem tak podatny na manipulacje tych wszystkich mediów, zresztą wątpie by któs był na tyle głupi by w to uwierzyć"

Zdziwił byś się gdybyś zobaczył co dzieje się aktualnie w gimnazjum..i uwierz to nie jest przerysowany film. Dzisiejsza młodzierz to obraz nędzy i rozpaczy.

użytkownik usunięty
MrocznyAptekarz

wiem że gimnazjaliści to idioci i że to obraz nędzy i rozpaczy ale po:
Pierwsze sam co niedawno byłem w gimnazjum i mogę się na temat wypowiedzieć.. oczywiście 90 procent z nich klnęła, co poniektórzy(niewielki odsetek palili i pili) nie wspominam tego okresu za dobrze wprost żle.. i o tych ludziach zapomnę.. ale w tym filmie to przerysował:
Bo po drugie takie spaczanie następuje stopniowo i jest najsilniejsze w 2 czy 3 gimnazjum kiedy hormony buzują.. a w 1 to dzieci srające w gacie ze strachu..do tego filmu pasował by tytuł piętnastka bo:
po trzecie 1 gimnazjaliści nie są tak fizycznie rozwinięci..wprost im do tego bardzo daleko..są to dzieci dopiero co po 6 klasie podstawówki.. więć wątpie by tak szybko dojrzały.. o to mi chodziło w pierwszym poście...
Oczywiście zgadzam się z tobą że gimnazjaliści to zwierzęta bez hamulców(niestety) że sa zdemoralizowane jak się da..tną się,piją palą... i w wyniku poszpanowania przed rówieśnikami zrobią wszystko(tym bardziej że jest to w USA) ale ja tu mówię o piętnastolatkach raczej i obraz trzynastolatka pod względem psychicznym jak i fizycznym jest błędnym(i został tak przerysowany chyba tylko żeby zaszokować(teraz chodzi mi o fizyczność raczej)...w każdym bądź razie pieprze tych idiotów bo odbyła się selekcja i większość tej żulerni(jeżeli nie cała.. poszła do zawodówek bądź techników .. i w liceum jest już inaczej..ale zgadzam się z tobą że gimnazjaliści są spaczeni jak się da ..może mam trochę przekłamany obraz rzeczywiśtości bo mam to za sobą..mój brat mi mówił że w 1 klasie podstawówi już bluzgają...jak ja byłem w 6 SP to było wyjątkowo sporadyczne..
trzynastka to dzieci pod względem fizycznym na pewno(to miałem na myśli w pierwszym poście) i z okresu gimnazjum pamiętam że się bali "starszych).. ale podobno jest coraz gorzej i boje się co będzie jak te dzisiejsze dzieci z podstawówki pujdą rejonówek czy tym podobnych.. to one zamienią się w jakieś burdele..ale na szczęście to już nie mój problem :/

ocenił(a) film na 6

Ludzie dojrzewają w różnym tempie, ja w tym wieku miałam biust większy niż aktorki w tym filmie, a moja 11-letnia siostrzenica wygląda mniej więcej tak jak one(tylko twarz ma jeszcze dziecinną).
Porównaj sobie te dwie 13-latki:
http://www.youtube.com/watch?v=tK4M2GsW22s
http://www.youtube.com/watch?v=JZhfGyRlSro

A jeśli chodzi o "kobiece" zachowanie popatrzcie na tę dziewczynkę:
jako 9-latka w piosence pod znamiennym tytułem "Wolę być martwa niż zwyczajna" http://www.youtube.com/watch?v=qd0Zd6BHOyQ
i jako 12-latka http://www.youtube.com/watch?v=tsmiK4KWz00

użytkownik usunięty
renatinha

No ta jedna z filmiku jako niby trzynastka.. to pewnię ja podretuszowali ucharakteryzowali powiększyli piersi .. pieprzneli ostry makijaż.. pewnie musiała lepiej wyglądać żeby wypromować płytę i zarobić kasę na konto swoich agentów...nie wydaje mi się żeby tak wyglądała w życiu.. zresztą teraz podobne rzeczy się robi w filmach ale częściej z dorosłych pełnoletnich ludzi można zrobić pryszczate jeszcze niedojrzałe dzieci(mam na myśli 16-20lat).. co do twojej siostry i ciebie to niezłe z was mutanty.... 11 lat i wyglądać jak dorosły.. qrwa co będzie za kolejne 10-15 lat .. miesiączka w wieku 6 miesięcy,poród w wieku 3 lat...wole sobie tego nie wyobrażać bo takie wizje mnie o mdłości wyprawiają.. w każdym badź razie poprostu nie wierze żeby w 5 klasie podstawówki wyglądać jak prawie kobieta...może to mutacje genetyczna.. jakaś choroba.. ni e wiem ale to normalne nie jest na pewno O_o

ocenił(a) film na 6

Normalnie rozwaliłeś mnie tą wypowiedzią, "mutanty" LOL, może twoje koleżanki to jakieś wychudzone anorektyczki ale czasem w tym wieku już się dojrzewa.
Co do JoJo to dość znana piosenkarka i można znaleźć wiele jej występów live z tamtego okresu:
http://www.youtube.com/watch?v=eiq4roYp1Fc
http://www.youtube.com/watch?v=p1DGsG8L18Y

A tu 12-letnia Jodie Foster(ta w kapeluszu) w filmie Taksówkarz [do 1:23, dalej jest SPOILER]:
http://www.dailymotion.pl/video/x7bdlh_taxi-driver-dont-stop-believing-tri_short films

użytkownik usunięty
renatinha

nie wiem jak według ciebie normą jest wygląd 15 latki(conajmniej w tym wieku) u 11 latki która ma figurę dorosłej kobiety i uważasz że jak się jeszcze wtedy ma figure dziecka to jest się anorektyczką to ci współczuje...mierzysz ludzi swoją miara..uwierz mi są dwie możliwości:
1.cholernie podkoloryzujesz żeby popisać się na forum jakie to są te dziewczyny dojrzałe
po drugie jeżeli nie podkoloryzywujesz to znaczy że wasza rodzina ma jakies specjalne bardziej rozwiniete geny(nawet dużo bardziej) odpowiedzialne za dojrzewanie... ale to wcale nie znaczy że jest to norma...to jest raczej daleko poza normą bo jak pamiętam podstawówke (5klasa) to też wszystkie dziewczynki były płaskie jak decha i nie posiadały figury gwiazdy hollywoodu(naprawdę!) zresztą moja siostra cioteczna niedawno miała(11-12 lat) i też była płaska.. widać to tylko w waszej rodzienie jest taka przypadłość...ale jak tak jest to nie generalizuj tego chorego dojrzewania jako norma u wszystkich dziewcząt..

użytkownik usunięty
renatinha

nie wiem jak według ciebie normą jest wygląd 15 latki(conajmniej w tym wieku) u 11 latki która ma figurę dorosłej kobiety i uważasz że jak się jeszcze wtedy ma figure dziecka to jest się anorektyczką to ci współczuje...mierzysz ludzi swoją miara..uwierz mi są dwie możliwości:
1.cholernie podkoloryzujesz żeby popisać się na forum jakie to są te dziewczyny dojrzałe
po drugie jeżeli nie podkoloryzywujesz to znaczy że wasza rodzina ma jakies specjalne bardziej rozwiniete geny(nawet dużo bardziej) odpowiedzialne za dojrzewanie... ale to wcale nie znaczy że jest to norma...to jest raczej daleko poza normą bo jak pamiętam podstawówke (5klasa) to też wszystkie dziewczynki były płaskie jak decha i nie posiadały figury gwiazdy hollywoodu(naprawdę!) zresztą moja siostra cioteczna niedawno miała(11-12 lat) i też była płaska.. widać to tylko w waszej rodzienie jest taka przypadłość...ale jak tak jest to nie generalizuj tego chorego dojrzewania jako norma u wszystkich dziewcząt..

ocenił(a) film na 6

Ty rozpocząłeś ten temat twierdząc, że "twórców ostro pogrzmociło", bo 13-latki tak nie wyglądają, więc ja ci mówię, że CZASEM się to zdarza. Bynajmniej nie twierdzę, że jest to normą, jednak bywa i tak. Mnie osobiście to cieszyło, że wyglądam bardziej kobieco niż większość moich koleżanek(ale znowu nie wszystkie, niektóre też miały biust). Moja siostrzenica wcale nie wygląda jak dorosła - po prostu biust jej już trochę urósł - jej matka ma D, więc jeszcze dużo przed nią ;)
Ja nie generalizuję - ty to robisz. Znam mnóstwo płaskich 15-latek, ale znałam też dziewczynę, której biust zaczął rosnąć w 3 kl. podst.(to nie żart) oraz chłopca, który miał zarost, gdy był w 7. To indywidualna sprawa.

renatinha

W tym filmie te Trzynastolatki normalnie wyglądają. Mówisz, że JoJo to zrobiły ludzie aby była kasa itp . A patrz na tą trzynastolatkę: http://www.youtube.com/watch?v=y3W904TzzPU

ocenił(a) film na 9
blueing

Trzynastka;)Wow no ale szok...
Moja znajoma ze szkoly w wieku 14 lat zaszla w ciaze....teraz coraz to mlodsze zaczynaja...Rany co sie dzieje z tym swiatem??

Diana1604

"teraz coraz to mlodsze zaczynaja"
teraz? jakie teraz?
na prawdę zastanawiam się skąd niektórzy czerpią taką wiedzę :) a czy kiedyś niby tak nie było?
było! i to nie tylko w śród patologti ale i wśród arystokracji, wielkich rodów. Nie były to rzadkie zjawiska. Tyle że tym dobrze urodzonym takie rzeczy uchodziły na sucho lub nawet były pochwalane natomiast gdy jakąś młodziutką wieśniaczę zastano w dwuznaczej sytuacji natychmiast okrzykiwano ją ladacznicą itp.

ocenił(a) film na 9
MrocznyAptekarz

ja też wcale nie widzę przerysowania w tym filmie. Nikki Reed może nie wygląda na 13 lat, ale to raczej typ urody nie pozwala stworzyć takiego wrażenia. natomiast Evan Rachel Wood 13 lat dałabym jak najbardziej. wystarczy obejrzeć sam początek filmu, kiedy Tracy była jeszcze "małą dziewczynką".
poza tym, film jest specyficzną biografią Nikki Reed, która właśnie w wieku 13 lat przeżywała podobne rzeczy. więc w ogóle po co ta mowa o pogrzmoconych producentach? to nie jest jedynie wymysł na potrzeby filmu, ale opowieść na autentycznych faktach.

Mało widziałeś chyba skoro tak twierdzisz.Nie mówie że wiekszość 13 latek tak się zachowuje,ale jest tego coraz więcej:13 latki przekłuwają sobie języki pępki,ćpaja,chleją,pier..olą się!

ale wiecie w ameryce trzynastolatki chodzą do starszych klas niż u nas
(tak słyszałam)

mam dowody na to że Nikki Reed czyli Evie zagrała tą rolę w wieku 14 lat.
ale jeżeli umiesz liczyć to nie muszę ci tego pokazywać ,bo :
film jest z 2003 roku a Nikki ma teraz 21 lat.
czyli o 7 mniej =14.
ja mam 12 lat i nie jedną z tych rzeczy już robiłam. <>

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones